Results for MOR Saturday League Ardgye - 12-Jan-2019 - Provisional

Course Results

Light green

Results

3.625km 150m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Shadowed/Escorted
1st Daniel Campbell MOR M18 29:47      
2nd Andrew Campbell MOR M50 36:08 +6:21    
3rd Warwick Taylor MOR M45 39:42 +9:55    
4th Rupert Hornby MOR M55 42:00 +12:13    
5th Robert Daly GRAMP M60 42:34 +12:47    
6th Peter Mcluckie MOR M45 43:47 +14:00    
7th Paul Coutts MOR M50 43:58 +14:11    
8th Hannah Kingham MOR W16 44:48 +15:01 Milne's High  
9th Elliott Harbottle MOR M50 46:32 +16:45    
10th Colin Hall MOR M50 47:37 +17:50    
11th Morag Mcluckie MOR W45 50:37 +20:50    
12th Michael Bishenden MOR M14 50:52 +21:05 Forres Academy  
13th Philip Kenyon MOR M50 52:41 +22:54    
14th Elizabeth Barr MOR W50 53:52 +24:05    
15th Alan Halliday MOR M65 53:58 +24:11    
16th Kaisa Oikkonen MOR W35 54:25 +24:38    
17th Neil McLean GRAMP M75 55:40 +25:53    
18th Bill Young MOR M50 56:10 +26:23    
19th Penelope Smirthwaite MOR W55 56:20 +26:33    
20th Kate Mcluckie MOR W12 58:10 +28:23    
21st Ian Addis MOR M60 59:32 +29:45    
22nd Kevin Reid MOR M40 60:27 +30:40    
23rd Alistair Jeffs IND M45 60:58 +31:11    
24th Sarah Harbottle MOR W18 61:00 +31:13    
25th Steve Smirthwaite MOR M60 65:00 +35:13    
26th Karen Fraser MOR W40 66:58 +37:11    
27th Ida Oikkonen MOR W14 67:32 +37:45    
28th Jane Halliday MOR W55 67:36 +37:49    
29th David Ritchie MOR M60 69:17 +39:30    
30th Elizabeth Campbell MOR W50 76:16 +46:29    
31st Amanda Kingham MOR W50 83:12 +53:25    
32nd Ben Coutts MOR M14 84:42 +54:55    
33rd Joshua Britain MOR M16 85:48 +56:01 Forres Academy  
34th Frances Britain MOR W45 99:11 +69:24    
  Douglas Murray MOR M80 m12-15      

Orange

Results

2.325km 95m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Shadowed/Escorted
1st Finlay Mcluckie MOR M12 26:50   West End Primary  
2nd Craig Coull MOR M45 36:19 +9:29    
3rd Alana Coutts MOR W12 38:15 +11:25 Applegrove Primary  
4th Sara Anderson MOR W50 47:05 +20:15    
5th Kenneth Anderson MOR M60 51:31 +24:41    
6th Marianne Macleod INVOC W50 52:35 +25:45    
7th Aidan Wallach MOR M12 63:53 +37:03 West End Primary  
8th Kirsten Wallach MOR W14 63:57 +37:07 Elgin Academy  
9th Michael Curran MOR M45 67:11 +40:21    
10th Luca Chiappa MOR M14 69:09 +42:19 Elgin Academy  
11th Rhona Fraser ESOC W65 75:27 +48:37    
12th Pam Reid MOR W35 81:56 +55:06    
13th Ellie Reid MOR W14 84:12 +57:22 Keith Grammar  
14th Scarlett Britain MOR W12 86:14 +59:24 Anderson's Primary  

Yellow

Results

2.15km 70m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Shadowed/Escorted
1st Matthew Bishenden MOR M12 19:07   Kinloss Primary  
2nd Niamh Johnston IND W12 23:31 +4:24 West End Primary  
3rd Rose Christie MOR W10 27:28 +8:21 West End Primary Escorted
4th Fiona Coull IND W10 27:36 +8:29 West End Primary  
5th Beinn Hay MOR M12 27:38 +8:31 Milne's Primary  
6th Hayley Curran MOR W10 29:03 +9:56 Anderson's Primary  
7th Poppy Lindsay IND W10 32:15 +13:08 Milne's Primary  
8th Isla Hay MOR W10 32:18 +13:11 Milne's Primary  
9th Phoebe Lindsay IND W12 33:07 +14:00 Milne's Primary  
10th= Oliver Morgan MOR M12 35:31 +16:24 Alves Primary  
10th= Callum Cowan MOR M12 35:31 +16:24 Burghead Primary  
12th Gemma Curran MOR W10 37:29 +18:22 Anderson's Primary  
13th Alice Morgan MOR W10 40:28 +21:21 Alves Primary  
14th Euan Gray MOR M12 40:58 +21:51 Alves Primary Shadowed
15th Calum Simpson MOR M10 42:25 +23:18 Hythehill Primary  
16th Euan Simpson MOR M10 42:29 +23:22 Seafield Primary  
  Isla Johnston IND W10 m9   West End Primary  
  Ryan Curran MOR M14 mS   Forres Academy