Results for MOR Saturday League Culbin - 08-Sep-2018 - Provisional

Course Results

Blue

Results

6.95km 80m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Shadowed/Escorted
1st Jon Hollingdale MOR M55 50:53      
2nd Johannes Petersen BASOC M35 55:13 +4:20    
3rd James Laird INVOC M50 58:27 +7:34    
4th Andrew Campbell MOR M50 59:38 +8:45    
5th Daniel Campbell MOR M16 60:17 +9:24 Elgin Academy  
6th Robert Daly GRAMP M60 63:09 +12:16    
7th Colin Salisbury INVOC M50 64:29 +13:36    
8th Warwick Taylor MOR M40 67:54 +17:01    
9th Alasdair Raynor INVOC M18 72:30 +21:37    
10th Isobel Cox BASOC W16 75:02 +24:09    
11th Katrina McGougan BASOC W18 75:34 +24:41    
12th Jacquie Laird INVOC W45 79:39 +28:46    
Blue standard time 79:39
13th Colin McArthur MOR M21 80:50 +29:57    
14th Paul Coutts MOR M50 80:59 +30:06    
15th Kaisa Oikkonen MOR W35 81:11 +30:18    
16th Roo Hornby MOR M50 85:00 +34:07    
17th Morag McLuckie MOR W45 85:32 +34:39    
18th Mairi Weir MOR W18 88:23 +37:30 Speyside High  
19th Phillip Kenyon MOR M50 88:24 +37:31    
20th Peter McLuckie MOR M45 97:35 +46:42    
21st David Summers INVOC M55 100:12 +49:19    
22nd Fran Britain MOR W45 106:20 +55:27    
  Ade Chapman MOR M55 m12      

Green

Results

5.225km 80m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Shadowed/Escorted
1st Alan Halliday MOR M60 56:33      
2nd Isobel Howard MOR W14 57:00 +0:27 Forres Academy  
3rd Jane Halliday MOR W55 57:10 +0:37    
4th Kevin Reid MOR M40 59:35 +3:02    
5th Alison Matheson INVOC W45 63:15 +6:42    
6th Adrian Will GRAMP M40 65:02 +8:29    
7th Kirsty McArthur MOR W21 66:22 +9:49    
8th Neil McLean MOR M75 67:40 +11:07    
9th David Esson GRAMP M35 74:41 +18:08    
10th George Reynolds INVOC M70 80:53 +24:20    
Green standard time 84:50
11th Phill Thompson MOR M65 86:13 +29:40    
12th Lesley Coutts MOR W35 88:24 +31:51    
13th Alistair Jeffs Unattached M45 95:24 +38:51    
14th Joan Noble INVOC W70 104:05 +47:32    
  Colin Matheson MOR M60 m7-12      
  Carole Chapman MOR W55 m7-8      

Short Green

Results

3.4km

Pos Name Club Age Class Time Behind School Shadowed/Escorted
1st Steve Smirthwaite MOR M60 45:46      
2nd Penelope Smirthwaite MOR W55 55:32 +9:46    
3rd Elizabeth Campbell MOR W50 73:28 +27:42    
Short Green standard time 73:28
4th Faith Kenyon MOR W14 75:11 +29:25 Forres Academy  
5th Joyce Brunton INVOC W65 75:40 +29:54    
  Lil Kenyon MOR W45 m1      

Light Green

Results

3.675km

Pos Name Club Age Class Time Behind School Shadowed/Escorted
1st Kate McLuckie MOR W12 51:21   West End Primary  
2nd Norbert Otreba INVOC M12 56:09 +4:48    
3rd Angus Laird INVOC M12 58:03 +6:42    
4th Caitlin Palmer Unattached W21 63:43 +12:22    
5th Carrie Brown MOR W14 64:28 +13:07 Elgin Academy  
6th Lewis Hay MOR M14 65:07 +13:46 Milne's High  
7th Alison Rodgers MOR W55 67:06 +15:45    
8th Angela Goodman Unattached W45 70:37 +19:16    
9th Mary-Ann Thompson MOR W40 72:14 +20:53    
Light Green standard time 77:02
10th Christopher Hornby MOR M18 77:57 +26:36    
11th Farran McLean Unattached W21 79:03 +27:42    
12th Ida Oikkonen MOR W14 92:56 +41:35 Forres Academy  
  Jane Cox BASOC W55 m7-12      
  Pam Reid MOR W35 m4-5 rtd      
  Eva Wiseman MOR W14 rtd   Nairn Academy  

Orange

Results

3km

Pos Name Club Age Class Time Behind School Shadowed/Escorted
1st Finlay McLuckie MOR M10 21:36   West End Primary  
2nd Michael Bishenden MOR M12 27:31 +5:55 Forres Academy  
3rd Sophie Howard MOR W10 37:17 +15:41 Anderson's Primary  
4th Helen Wallach MOR W45 38:28 +16:52    
5th Fergus Kenyon MOR M12 38:41 +17:05 Applegrove Primary  
6th Beinn Hay MOR M12 39:04 +17:28 Milne's Primary Shadowed
7th Finlay Reid MOR M10 39:12 +17:36 Milne's Primary Shadowed
8th Lorna Brown MOR W10 47:04 +25:28 Lhanbryde  
9th Ellie Reid MOR W14 47:43 +26:07 Keith Grammar  
10th Niamh Johnston Unattached W10 48:32 +26:56 West End Primary  
11th Donna Brown MOR W45 49:03 +27:27    
12th Ryan Curran MOR M12 49:29 +27:53 Forres Academy  
13th Callum Cowan MOR M12 50:33 +28:57 Burghead Primary  
14th Matthew Goodman Unattached M16 53:57 +32:21    
15th Sue Slack Unattached W55 55:25 +33:49    
Orange standard time 55:25
16th Diane Meynell MOR W50 55:26 +33:50    
17th Tess Roebuck Unattached W55 55:34 +33:58    
18th Fionn Clarke Dean MOR M10 55:54 +34:18 Applegrove Primary Escorted
19th Zander Fleming Unattached M12 56:24 +34:48 Mosstodloch Primary Escorted
20th Cameron Reid MOR M10 56:28 +34:52 Milne's Primary Shadowed
21st Isla Hay MOR W10 56:34 +34:58 Milne's Primary Shadowed
22nd Kirsten Wallach MOR W12 60:50 +39:14 Elgin Academy  
23rd Emma Pennie MOR W10 60:58 +39:22 Applegrove Primary Shadowed
24th Callum Thompson MOR M10 60:59 +39:23 Millbank Primary  
25th Daniel Dean MOR M50 61:22 +39:46    
26th Rona Laird INVOC W10 63:46 +42:10    
27th Luca Chiappa MOR M12 64:10 +42:34 Elgin Academy  
28th Vivienne Goodman Unattached W10 79:26 +57:50   Shadowed
29th Marianne Macleod INVOC W50 81:08 +59:32    

White

Results

1.9km

Pos Name Club Age Class Time Behind School Shadowed/Escorted
1st Fiona Coull Unattached W10 13:09   West End Primary Shadowed
2nd Donald Coull Unattached M10 14:04 +0:55 West End Primary Shadowed
3rd David Macleod INVOC M10 16:46 +3:37    
4th Aidan Wallach MOR M10 18:17 +5:08 West End Primary  
5th Caitlin Jack INVOC W10 19:07 +5:58    
6th Hannah Wiseman MOR W10 19:39 +6:30 Millbank  
7th Anna Howard MOR W10 20:32 +7:23 Anderson's Primary  
8th Isla Johnston Unattached W10 20:52 +7:43 West End Primary Escorted
9th Lorna Brown MOR W10 22:16 +9:07 Lhanbryde  
10th Gracie Reid MOR W10 23:29 +10:20 Keith Primary  
11th Calum Simpson MOR M10 24:36 +11:27 Hythehill Primary Shadowed
12th Euan Simpson MOR M10 24:38 +11:29 Seafield Primary Shadowed
13th Gerald Whelan Unattached M45 24:41 +11:32    
14th Emily Jack INVOC W10 24:46 +11:37    
15th Hayley Curran MOR W10 25:05 +11:56 Anderson's Primary  
16th Robert Whitelaw MOR M10 25:21 +12:12 Pilmuir Primary  
17th Findlay Skinner Unattached M10 25:52 +12:43   Escorted
18th Hamish Smith Unattached M10 25:57 +12:48 West End Primary Shadowed
19th Warren Whitelaw MOR M10 27:49 +14:40 Pilmuir Primary Shadowed
20th Boyd Whitelaw MOR M12 29:12 +16:03 Pilmuir Primary  
21st Gemma Curran MOR W10 29:44 +16:35 Anderson's Primary  
22nd Kirstie Read Unattached W10 37:34 +24:25    
23rd Sophie Read Unattached W10 38:11 +25:02    
White standard time 38:11